Pomiar chropowatości powierzchni

Laboratorium > Badania w laboratorium > Pomiar chropowatości powierzchni

Prowadzone przez nas laboratorium to miejsce, w którym przeprowadzane są różnego rodzaju badania, mające na celu stwierdzenie właściwości badanych przedmiotów i nie tylko. Jednym z takich badań specjalistycznych jest pomiar chropowatości powierzchni. Jako że każda powierzchnia wytworzonego elementu odpowiada za jakąś funkcję, oddziaływanie na siebie dwóch powierzchni powoduje, że można zaobserwować ich chropowatość. Jak ją zmierzyć? Przeczytaj i dowiedz się sam!

Czym jest chropowatość powierzchni?

Przeprowadzanie pomiarów chropowatości powierzchni pomaga w określeniu jej odpowiednim rodzajem gładkości. W przemyśle ma to ogromne znaczenie, głównie ustalenie klasy wytworzenia konkretnego przedmiotu. Inny rodzaj gładkości jest wymagany do łożysk, a innych do elementów, które będą poddawane spawaniu. Badanie te można wykonać dotykowo, a jeśli zależy nam na dokładności, warto wówczas użyć specjalistycznego urządzenia, które jest przeznaczone właśnie do tego celu.

Jak zmierzyć chropowatość powierzchni?

W celu sprawdzenia rodzaju chropowatości, pomiar powierzchni powinien odbyć się przy użyciu odpowiedniego zestawu płytek wzorcowych. Za ich pomocą możliwe jest dokonanie badania dotykowego, które określane jest także taktylnym. Polskie normy używają parametru, którym jest Ra. Określa on uśrednioną wartość zmierzonych odchyleń.

Wspomniany pomiar chropowatości powierzchni za pomocą dotyku przebiega w odpowiedni sposób. W pierwszej kolejności, używając opuszka palca należy sprawdzić wzorzec. Tę samą metodę można wykorzystać do sprawdzenia badanej powierzchni. Ostatni etap pomiaru chropowatości powierzchni polega na dopasowaniu powierzchni wzorca do badanej powierzchni.

Należy jednak pamiętać, że metoda badania za pomocą dotyku, może nie być miarodajna i niesie za sobą ryzyko powstania nieprawidłowości, czyli błędu pomiarowego. Wynika to z faktu możliwości złej oceny danej powierzchni w stosunku do tej, która jest testowana. By pomiar chropowatości powierzchni był skuteczny, warto użyć specjalistycznego mikroskopu metalograficznego. Z jego pomocą możliwe jest bardzo duże powiększenie badanej powierzchni, dzięki czemu można szybko sprawdzić rodzaj chropowatości. Innym sprzętem jest profilometr, który w precyzyjny sposób pomaga określić daną klasę chropowatości.

Kontakt

 inż. Aleksandra Kowalska

specjalista ds. badań i wzorcowań

tel: +48 508 813 786

e-mail: laboratorium@anticorr.pl

Kontakt