Badanie stopnia roztarcia i krycia farby

Laboratorium > Badania w laboratorium > Badanie stopnia roztarcia i krycia farby

Przed zakupem jakiegokolwiek produktu, sprawdzamy jego właściwości, a także zastosowanie. W prowadzonym przez nas specjalistycznym laboratorium, wykonujemy rozmaite analizy i nie tylko. Do jednych z nich z pewnością możemy zaliczyć badanie stopnia rozkrycia i krycia farby. Na czym polega?

O czym pamiętać przed zakupem farby?

Malowanie to jedno z popularniejszych sposobów, by w szybki i tani sposób odmienić wystrój wnętrza. Podczas wyboru kolorowej mieszanki, warto wiedzieć, jakimi kryteriami się kierować. Jednym z podstawowych kryteriów jest współczynnik kontrastu, który określa stopnień krycia farby. Badanie roztarcia dokonuje się specjalistycznymi urządzeniami, między innymi spektrofotometrem na powłoce.

Informacja o wydajności preparatu do malowania ścian jest również ważnym kryterium, bowiem oznacza się ją w metrach kwadratowych, jakie można pomalować jednym litrem produktu. Badanie stopnia roztarcia i krycia farby pozwala na poznanie dokładnych wartości, jednak rzeczywista siła krycia zależy między innymi od rodzaju podłoża, narzędzi, a także warunków atmosferycznych, które panują w pomieszczeniu.

Wspomnianym już ważnym kryterium, które badamy w naszym laboratorium jest krycie i konsystencja farby, która ma ogromny wpływ na aplikację preparatu. Odpowiednia konsystencja i łatwość w rozprowadzaniu ma wpływ na komfortu pracy, czas malowania czy ilość utraconej farby podczas chlapania. To co możemy dodatkowo sprawdzić w laboratorium to wpływ koloru na siłę krycia. Im jaśniejszy odcień tym lepsze krycie.

Czym jest stopień roztarcia farby?

Drugim parametrem, którym zajmujemy się w laboratorium jest badanie stopnia roztarcia. Należy wziąć pod uwagę rozdrobnienie komponentów farby, które mogą wpływać na efektywność krycia. Warto pamiętać, że w składzie mieszanek znajdują się wypełniacze oraz pigmenty, a im ich frakcje będą mniejsze, tym preparat będzie się łatwiej nakładał. Oprócz stopnia roztarcia, najczęściej badanymi parametrami jest grubość warstwy mokrej i suchej, twardość, odporność na uderzenia i zadrapania, połysk, rozciągliwość, a także przyczepność.

Kontakt

 inż. Aleksandra Kowalska

specjalista ds. badań i wzorcowań

tel: +48 508 813 786

e-mail: laboratorium@anticorr.pl

Kontakt