Badanie przyczepności

Laboratorium > Badania w laboratorium > Badanie przyczepności

Prowadzone przez nas laboratorium to miejsce, w którym przeprowadzany jest szereg badań i analiz. Jednym z nich jest badanie przyczepności, bowiem dobrze spełniająca swoją rolę powłoka to zawsze dobrze przylegająca powłoka. Naniesiona lub utwardzona w sposób nieodpowiedni, szybko zaczyna się łuszczyć, przez co źle wygląda i nie spełnia wszystkich swoich właściwości. Aby uniknąć tego typu niespodzianek, sprawdza się powłokę, wykonując test lub badanie przyczepności. Na czym ono polega?

Najpopularniejszy test przyczepności

Aby dana powłoka mogła w stu procentach chronić podłoże przed wpływem środowiska zewnętrznego musi ona być przyczepna. Badanie, które jest jednym z popularniejszych to metoda siatki nacięć. Metoda niszcząca, która polega między innymi na wyborze pola testowego, a także wykonaniu nacięć specjalnym nożykiem na długości około 20-30 mm. Nacięcia powinny być wykonane z taką siłą, by przeciąć powłokę, aż do podłoża. Następnie wykonuje się takie samo cięcie, ale pod kątem prostym.

Gdzie stosuje się badanie przyczepności?

Wspomniany wcześniej test, jakim jest badanie przyczepności stosowane jest powszechnie w niemalże wszystkich sektorach przemysłu. Różnica polega na tym, że w poszczególnych działach przeważają inne metody czy ich modyfikacje, które są dostosowane do określonej sytuacji. W przemyśle motoryzacyjnym, gdzie można zaobserwować problem, jakim jest ścieranie farby samochodowej pod wpływem uderzających w nią kamieni, często stosuje się metodę skruszania. Polega ona na symulowaniu warunków jazdy, np. wyrzucaniu przez sprężone powietrze elementów o ostrych krawędziach.

Pozostałe metody badania przyczepności

Oprócz metody nacięciowej, alternatywnym sposobem przeprowadzenia badania przyczepności jest metoda odrywowa. Polega ona na przylepianiu na powłoce stalowych krążków o kształcie grzybków, a następnie odrywaniu ich. Informację o przyczepności daje w tym wypadku siła, jaką należy włożyć w oderwaniu krążka. Innym sposobem na przeprowadzenie testu jest zdrapywanie, w którym farbę zdrapuje się przy pomocy rysika z odpowiednim obciążeniem.

Kontakt

 inż. Aleksandra Kowalska

specjalista ds. badań i wzorcowań

tel: +48 508 813 786

e-mail: laboratorium@anticorr.pl

Kontakt