Porównanie różnicy barw metodą kolorymetryczną

Laboratorium > News > Blog > Porównanie różnicy barw metodą kolorymetryczną

Porównanie różnicy barw metodą kolorymetryczną

Posted by: sunrise
Category: Blog

Działamy na rynku od wielu lat, dostarczając naszym odbiorcom liczne rozwiązania, technologie i urządzenia. Prowadzimy także laboratorium, w którym przeprowadzane są liczne badania, takie jak porównanie różnicy barw metodą kolorymetryczną. Na czym ona polega?

Świat otoczony różnymi barwami

Jak można zauważyć w życiu codziennym otacza nas nieskończona ilość barw, które wpływają na nas i odgrywają ważną rolę. Niestety nasza wiedza na temat koloru i jego kontroli jest niewystarczająca, co prowadzi do wielu problemów, np. w decydowaniu o kolorze produktu lub transakcji handlowych z udziałem barw. Dlatego też w laboratorium, takim jak nasze przeprowadzane są badania dotyczące porównania różnicy barw, wykonywane metodą kolorystyczną.

Istnieje bowiem technika analityczna, dzięki której możliwe jest określenie stężenia roztworów barwnych, głównie za pomocą wizualnego porównania intensywności barwy badanego roztworu z intensywnością koloru wzorca. Jest to kolorymetria. Badanie porównania różnicy barw wykonywana tą metodą jest bardzo proste, szybkie i dokładne.

Czym jest kolorymetr?

Urządzenie, jakim jest kolorymetr, za pomocą którego wykonywane są badania porównania różnicy barw pozwala uzyskać liczbowe dane barw w różnych przestrzeniach barw. By analiza kolorymetryczna przebiegła prawidłowo, muszą zostać spełnione podstawowe warunki. Przede wszystkim za pomocą tej metody badać można jedynie roztwory barwna i przeźroczyste. Jeżeli roztwór jest bezbarwny należy przeprowadzić reakcję barwną. Należy pamiętać, by zachować odpowiednie proporcje między stężeniem substancji, a intensywnością powstającego zabarwienia. Nie może ono ulec zmianie w ciągu okresu przewidzianego na wykonanie pomiaru. Stężenie roztworu wzorcowego z kolei powinno niewiele różnić się od tego, które posiada substancja badana. Ostatnim warunkiem, jaki należy spełnić jest zachowanie odpowiednich warunków niezbędnych do przebiegu reakcji. Jest to przede wszystkim jednakowa temperatura, ten sam czas przebiegu reakcji czy pH.

Istnieje kilka metod kolorymetrycznych, za pomocą których przeprowadza się badania porównania różnicy barw. Jest to między innymi metoda serii wzorców, miareczkowanie kolorymetryczne, a także oznaczenie stężenia w kolorymetrach lub cylindrach Hehnera.

Author: sunrise

Dodaj komentarz